سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حقایق تاریخ باستان
حقایقی کمتر شنیده شده درباره تاریخ ایران باستان
قالب وبلاگ

حکایت راستگوئی و درستکاری هخامنشیان و دیگر دول باستانی، همانند ماجرای معروف آش نذری ملانصرالدین است؛ به قدری این موضوع تکرار شده بود که حتی یونانیان و رومیان خردگرا ؛ قوه فخیم استدلالی شان را به کناری گذاشته اند و شایعات شرقی را به کتابهایشان وارد نمودند، برای مثال هرودوت میگوید "پارسیان تا بیست سالگی به راستگوئی تعلیم داده میشوند" ولی خودش در سرتاسر کتابش دارد دروغ و دغل های پارسیان را ناخواسته یک به یک گوشزد می کند !

شاید هم پس از 20 سالگی به آنها تعالیم دیگری داده میشد.

http://s5.picofile.com/file/8132272250/Awakening_of_the_Liar.jpg

 شاخ های کوروش در کتاب مقدس

یکی از دغل و ناجوانمردی های کوروش در نبرد میان وی و کرزوس است که "پلیانوس" Polyaenus مورخ بزرگ مقدونیه‌ای آنرا آورده است؛ این فقره که گزارشی بسیار منحصر به فرد و جذاب است میگوید :

«کوروش با کرزوس به گفتگو پرداخت و قرار شد و عهد کردند تا هر دو هماورد دست از ستیزه بردارند و یک چند به جنگ نپردازند ، اما شب دیگر کوروش ناگهان بناگاه بر ساردیس که دیوارهایش بی دفاع و بی پناه مانده بود یورش برد و با نردبان از آنها بالا رفت و شهر را تسخیر کرد ! »

Cyrus led his forces away from Sardis, in accordance with a treaty which he had agreed with Croesus. But as soon as night came, he returned, applied ladders to the walls which were unprepared for a siege, and took Sardis by storm.

Polyaenus - Stratagems-  translation by R.Shepherd (1793) Book VII - 6:2

شاپور شهبازی در برگه های 185 و 186 از کتاب "جهانداری کوروش بزرگ" می نویسد :«این روایت را ظاهراً دشمنان لودیه ای کوروش ساخته بودند و هیچگونه ارزشی ندارد!»

منبع : ارغنون


[ پنج شنبه 93/6/27 ] [ 4:34 عصر ] [ سیاوش امیرشاهی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوندگار ، سرزمینمان ایران نقاط تاریک و روشن فراوانی دارد. آنچه ما در این وبلاگ در پی آن هستیم بیان حقایقی است که کمتر بدان پرداخته شده است. فراموش نکنیم که شناخت درست گذشته چراغ راه آینده است. نباید خود را فریب داد. حقیقت را باید گفت گرچه بر ضرر ما باشد.
امکانات وب