سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حقایق تاریخ باستان
حقایقی کمتر شنیده شده درباره تاریخ ایران باستان
قالب وبلاگ

قتل عام مردم بلوچستان به دست انوشیروان
خلاصه مقاله :

در منابع معتبر تاریخی از جمله حکیم فردوسی در شاهنامه می گوید که انوشیروان پس از لشکرکشی به سرزمین الانیان به خاک هندوستان نیز تجاوز کرد، سپس به بلوچستان حمله کرده ؛ مردم آن دیار از مرد و زن و کودک را قتل عام نمود.

مقاله کامل : ادامه مطلب...

[ دوشنبه 92/7/29 ] [ 1:41 عصر ] [ سیاوش امیرشاهی ] [ نظرات () ]

حجابخلاصه مقاله :


حجاب بانوان در ایران باستان ، یکی از کامل ترین پوشش ها در جهان باستان بوده است .


پوشش بانوان در گذر تاریخ ، نمادی از جایگاه زن در هر فرهنگ و تمدنی است. با مطالعه ی تاریخ در می یابیم که زنان در مشرق زمین پوششی محکم تر و کامل تر از زنان غربی داشته و دارند و همین نشانگر این است که نگاه مردمان نسبت به زن در سرزمینی چون ایران متفاوت از دیدگاه سرزمین های غربی به مقوله "زن" بوده است. در این مقاله به بررسی وضعیت پوشش زنان در ایران باستان می پردازیم تا روشن شود که حجاب زنان ایرانی، حتی قبل از ورود اسلام به ایران، حجابی کامل و در جهان باستان منحصر به فرد بود. نکته اول و مقدماتی در این است که در اوستا، هیچ سخن روشنی درباره ی حجاب بانوان بیان نشده است. که البته با پیش فرض « تحریف اوستا » توسط موبدان زرتشتی، منابع تاریخی را بررسی می کنیم.

متن کامل مقاله : ادامه مطلب...

[ پنج شنبه 92/7/25 ] [ 6:21 عصر ] [ سیاوش امیرشاهی ] [ نظرات () ]

از رفتارهای نژادپرستانه ی آریاانگاران و فاشیست های کوروش پرست بیزاریم و افتخار می کنیم که دائماً در معرض فحاشی های این انسان نمایان قرار داریم ...

نورنور


[ یکشنبه 92/7/14 ] [ 1:24 عصر ] [ سیاوش امیرشاهی ] [ نظرات () ]

در بندهشن آمده است که موبدان خود را از نسل بزرگترین پسر زرتشت ایسدواسترا می دانند و او خود نخستین موبدان موبد بود . [1] گذشته از این باور ، موبدان بزرگ زرتشتی ( که دستور هم نامیده می شوند ) همواره وظیفه حفظ متون دینی و حتی کتابت و تعلیم آموزه های گاتهایی اوستا را نیز بر دوش داشتند . این افراد همواره در حال نوشتن تفسیر و ترجمه ی متون دینی بودند . یکی از این نسک های دینی ، اندرزنامه دستوران به بهدینان است . در ادامه به بخش هایی از این اندرزنامه کوتاه ( حدود پنج صفحه ای ) نگاهی می اندازیم . در قسمت ابتدایی این اندرزنامه می خوانیم : « دستوران گفته اند که سه گونه مردم اند اندر گیتی که ایشان را روزی نبخشیده اند ، به ستم از گیتی همی ستانند و خورند ، ایشان را تن پسین ، آماری سخت بود . یکی مردم درایان جَوِش [ یاوه گو ] و دیگر اشگهان و سدیگر دشچشم [ شور چشم ]. » 
اندرزنامه دستورانو نیز در چند خط چند خط پایین تر : « دشچشم مردم آن گونه شگفت است که از بدچشمی او خورشید و ماه را روشنی کم و آب را تازش ( جریان ) کم و اوروران ( گیاهان ) را رویش کم شود. » [2] که این گفتار نشان می دهد اعتقاد به شوری چشم ، اثری از باورهایی است که رهبران دینی زرتشتی ترویج داده اند. 
و در قسمتی دیگر از این اندرزنامه می خوانیم : « بهدین مردم را پیداست که دستوران گفته اند که مردمان را هر روز به اوشبام [ بامداد ] سه دیو پیش آید چون نسروشت ، اشگهانی و انستوانی . به دین گفته شده است که پیش از آنکه خورشید برآید ، دست به گمیز گاوان شویید [ و پس ] به آب شویید ؛ پس دیو نسروشت زده شود ( کشته شود ) و به روان آن گونه سودمند که گویی به برشنوم شسته اید . و چون به مان آتشان شوید و آتش نیایش کنید پس دیو اشگهانی زده شود و چون نیایش خورشید به نیروی یزدان کرده شود پس دیو نااستواری ( انستوانی ) دین زده شود. »
و درادامه : « پرسید که این کرفه [ کردن ] و گذاشتن گناه را خود ، نیکی کدام است ؟ گفته شده است خرفستر کشتن و آتش به داد پرهیجنتن [ دور داشتن پلیدی ها از آتش ] ، چه خرفستران همه از تن اهریمن اند و با این کار اهریمن دردمند شود.» [3] که در این گفتار از شستن دست با ادرار گاو و سپس « آتش نیایش کردن » و سپس کشتن « حیوانات شرور اهریمنی » همچون مورچه ، لاک پشت ، کرم خاکی ، گربه و ... [4]  همگی راه های برای دفع شرّ و رسیدن به پاکی روان سخن به میان آمده است . 

 

پی نوشت :

[1]. ابراهیم پورداود ، گاتها کهن ترین بخش اوستا ، انتشارات اساطیر ، تهران ،  چاپ اول ، صفحه 55 

[2]. متون پهلوی ، پژوهشی از « جاماسپ جی دستور مینوچهر جی جاماسپ آسانا » ، از پژوهشنامه مؤسسه آسیایی ، منبع :

Pahlavi texts , jamasp ji dastur minochehr ji jamasp asana , bombay 1913 , Pp 121-127

[3]. همان 

[4]. اوستا ، به گزارش دکتر دوستخواه ، جلد 2 صفحه 818 ؛  انتشارات مروارید ، تهران ، چاپ شانزدهم ، نسخه انجمن زرتشتیان آلمان


[ یکشنبه 92/7/14 ] [ 11:1 صبح ] [ سیاوش امیرشاهی ] [ نظرات () ]
گاو طلایی 
خلاصه ای از مقاله :
 متون تاریخی و سنتی زرتشتی بیان می دارند که زرتشت 2600 سال پیش می زیست. و بسیاری از تاریخنگاران معتقدند که زرتشت اصالتاً از بنی اسرائیل بوده و به دلایلی مبهم و اسرار آمیز با شاگردان خاص و نزدیکان ارمیای نبی درگیر شده ، مجبور می گردد که به سمت بلخ فرار کند. این مقاله بر اساس متن اوستا ، به علل این درگیری ها پرداخته شده است. عجیب است که در متن اوستا دلایلی روشن و قابل توجه وجود دارد که نشان میدهد زرتشت بنا بر متن اوستا بسیار نسبت به گوساله ای طلایی و تراشنده ی آن علاقه مند بود. و هم گوساله و هم روح حلول کرده در آن و هم تراشنده ی آن را بارها و بارها ستوده است. این امر همگان را به یاد شمرون بن یساکار ( سامری ) تراشنده ی گوساله طلایی می اندازد که مدعی شد روح خدا در آن حلول کرده است ! و مدتها بنی اسرائیل را در آیین گوساله پرستی نگاه داشت ...

گرچه این باورهای اوستا و حتی گاتها ( که این مسئله را تأیید کرده است ) همچون بیشتر باورهای دین زرتشتی تحریف و دروغ است . اما برای روشن شدن حقیقت توضیحاتی صرفاً علمی و مفصل ارائه خواهیم کرد. و یشاپیش از محضر انبیاء الهی عذرخواهی می کنیم چه اینکه مجبوریم برای افشای حقایق و روشن شدن چهره ی واقعی دین زرتشتی ( که هیچ ربطی به زرتشت ندارد ) حقایقی تلخ را بیان داریم .

[ دوشنبه 92/7/8 ] [ 12:16 عصر ] [ سیاوش امیرشاهی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوندگار ، سرزمینمان ایران نقاط تاریک و روشن فراوانی دارد. آنچه ما در این وبلاگ در پی آن هستیم بیان حقایقی است که کمتر بدان پرداخته شده است. فراموش نکنیم که شناخت درست گذشته چراغ راه آینده است. نباید خود را فریب داد. حقیقت را باید گفت گرچه بر ضرر ما باشد.
امکانات وب